Sınıf 1, Sınıf 2, Sınıf 3 güvenlik yelekleri arasındaki fark nedir?

- Oct 15, 2019-

Sınıf 1, Sınıf 2 ve Sınıf 3 güvenlik yelekleri arasındaki fark nedir?


Çalışmada, talihsiz kazalardan kaçınmak için yüksek görünür olmak önemlidir. OSHA'nın işçileri potansiyel olarak tehlikeli malzemelerden koruma yollarından biri, işçilerin Amerikan Ulusal Standartlar Enstitüsü (ANSI) tarafından tanınan ve onaylanan yelekleri giymelerini zorunlu kınıyor. Bu yelekler, işçilerin ve tüketicilerin güvenliğini ve konforunu korumak için tasarlanmıştır.


Sınıf 1 güvenlik yelekleri, trafiğin saatte 25 milden fazla olmadığı ve personelin bölgeden uzak olduğu düşük etkili bölgelerdeki işçiler için uygundur. Park görevlileri, teslimat aracı sürücüleri, kaldırımlar veya yol kenarındaki bakım çalışanları, Sınıf 1 güvenlik yeleği almaya hak kazanan işlere örnektir. Bu yeleklerde en az 155 inç kare yansıtıcı bant olmalıdır. Yansıtıcı şeridin boyutu 2 inç bant için 6,46 doğrusal ayak veya 1 3/8 inç bant için 9,39 doğrusal ayak olabilir. Yansıtıcı çizgiler 360o şeridinin ortasında ve her omzun üstünde olmalıdır. Yelek güvenli sarı veya güvenli turuncu olmalıdır.


Yoğun trafikle uğraşan işçiler Sınıf 2 yelek giymelidir. Hava koşulları nedeniyle görüş mesafesinin zayıf olduğu bölgelerde çalışmaya ihtiyaç duyan işçiler, daha yansıtıcı bir Sınıf 2 güvenlik yeleği kullanılmasını da gerektirecektir. Sınıf 2 yelekler en az 201 inç kare yansıtıcı bant ve 2 inç çapında olmalıdır. Yansıtıcı bandın boyutu 2 inç bant için 8.373 doğrusal ayak veya 1 3/3 inç bant için 12.2 doğrusal ayak olabilir. Sınıf 2 yelek gerektiren çalışmalara örnek olarak havaalanı bagaj işleyicileri ve yer ekipleri, orman işçileri, yüksek kapasiteli otopark veya gişe personeli ve kolluk personeli verilebilir. Yansıtıcı çizgiler omuzlarda olacak ve bir veya iki 360o yatay çizgi ile çevrili olacaktır.


çalışanlar için en görünür iş, insanları yoğun trafikle yakın temasta tutmaktır. Yüksek riskli işler arasında kaza yeri müfettişleri, acil müdahale ekipleri, demiryolu çalışanları, hizmet çalışanları ve ölçüm ve işaretleme personeli bulunmaktadır. Bu işçiler genellikle saatte 80 kilometreden fazla olan trafiğe yaklaşırlar, bu nedenle mümkün olduğunca görünür olmaları önemlidir. Sınıf 3 güvenlik yelekleri ve giysileri, 12,92 feet doğrusal ayak ve 2 inç kalınlığı ile en az 310 inç yansıtıcı bant olmalıdır. Sınıf 1 ve Sınıf 2 güvenlik yelekleri ile karşılaştırıldığında, Sınıf 3 giysiler kol ve bacakların daha fazla kapsama alanına sahiptir.


İş yerinde doğru güvenlik yeleğini giydiğinizi garanti etmek önemlidir. Gereksiz kazalardan kaçınmak ve işçi güvenliğini sağlamak ANSI ve OSHA'nın hedefleridir. Güvenlik yeleği giydiğinden emin olun, çünkü sürücü bunu görebilir, bu da kazasız bir çalışma alanı veya kazalara eğilimli bir çalışma alanı arasında fark yaratabilir.