Yansıtıcı kumaş nasıl çalışır?

- Oct 26, 2018-

Yansıtıcı kumaş nasıl çalışır?


Yansıtıcı kumaşların üretimi, retro yansıtma ilkesini kullanır. Yansıtıcı kumaş, bir baz kumaştan, bir bağlayıcıdan ve mikro cam boncuklardan yapılır. Ve kaplamalar ve kompozit materyallerin yanı sıra sıcak presleme ve diğer işleme yöntemlerinin de dahil olduğu çeşitli işleme teknolojileri zorunludur. Kumaşın yüzeyi üzerine kaplanan yüksek oranda yansıtıcı cam boncuklar, bir otomobilin farları gibi yalnızca ışığı geri yansıtarak çalışır. Başka bir deyişle, yansıtıcı bant sadece ışık kaynağı olan veya onunla tutarlı olan bir kişi tarafından aydınlatılmaktadır. Bunun nedeni, bandın ışığı toplayan, odaklayan ve ışık kaynağına geri yansıtan cam boncuklar veya prizmalar içermesidir.


Nasıl oldu? Yuvarlak bir odada olduğunuzu, odanın merkezinde olduğunuzu hayal edin. Topu duvara atarsan her zaman sana geri döner. Yansıtıcı kumaşlar veya yansıtıcı bantlar benzer şekilde çalışır. Aşağıdaki şekil cam boncuk veya prizmaların bunu nasıl yaptığını göstermektedir.


11


Işık geri döndüğünde ışık az dağıldığı için yansıtıcı kumaş veya bant orijinal kaynağın yakınında bulunan gözlemci için en parlak olanıdır, bu nedenle gözün ışığı düşük ışık koşullarında algılamasına yardımcı olur. Genellikle yansıtıcı bir bez giyen bir adam 100 metre uzaklıktaki bir sürücünün karanlığını görebilir, bu da trafik kazalarını kesinlikle önleyebilir.